Photo of Ministerstwo Browaru Pub in Poznań, wi, PL
Photo of Ministerstwo Browaru Pub in Poznań, wi, PL
Photo of Ministerstwo Browaru Pub in Poznań, wi, PL
View all
photos

Ministerstwo Browaru Pub

Pub

beers

Login and Start Mapping!
Log in with Facebook

Ministerstwo Browaru Pub has 10 Tips

Guest
That's you
Write a comment or add a photo...
 • Photo of Jacek S
  6 months ago
  Pub nastawiony na belgijskie piwka oraz polski craft.Ale znajdziemy też risy czy portery bałtyckie.Warto wpaść na piwko.Polecam.😊
 • Photo of Max M
  7 months ago
  Me and my friends decidet to take there some beer and burgers.There's enough space,a big choice of beers and tasty bug burgers.Salamander beer was really yummy.Nice place for beer lovers.
 • Photo of Mateusz M
  a year ago
  Bardzo fajne miejsce dla osób poszukujących piw rzemieślniczych i importowanych. Mają naprawdę bardzo duży wybór.
 • Photo of Dariusz D
  a year ago
  Bardzo fajne miejsce by spotkać się ze znajomymi, wypić dobre piwo. Gdy najdzie głód, lokal oferuje smaczne burgery i frytki. Najlepsza część lokalu to ogródek, który wyposażony jest w stare meble z PRLu. Meble niczego nie udają, są stare, niektóre się psują i jest git.
 • Photo of RoKi2537
  2 years ago
  I went last night with my friends and family and I was very impressed with the place. There was a good selection of beers available from Poland craft brewers and further afield. The barman was happy for me to ask questions about the beer and was helpful in directing me to something that I would enjoy. They have a fair amount of space downstairs in the bar and some outside space to the side of the building. Everything I tried was good, I would highly recommend this place to beer enthusiasts if you happen to be in Poznan.
 • Photo of Marcin P
  2 years ago
  Ministerstwo pokazał mi mój przyjaciel który jest smakoszem piw kraftowych, sam raczej nie jestem wybredny i piję je wszystkie. Natomiast od czasu do czasu warto spróbować oryginalnych smaków. W tym miejscu jest to łatwe gdyż barman da Ci do spróbowania różnych gatunków i rodzajów zanim zdecydujesz sie na zakup. Samo miejsce jest oryginalne tak jak piwa które w nim sprzedają. Wewnątrz mamy klimat nowoczesnego minimalistycznego baru a na patio możemy poczyć klimat PRL-u z prawdziwymi meblami z epoki , a wszystko to w starym warsztacie. Polecam!
 • Photo of TravelGalRed
  2 years ago
  Very happy we stopped in here. Each of our beers were delicious, and the bartender was very helpful (in English) selecting something we'd like. We also ate at the café upstairs, where the food was very good.
 • Photo of Mishka K
  2 years ago
  Co prawda byliśmy w nowym lokalu przy Wronieckiej, ale zakładamy, że poziom jest porównywalny :) Ministerstwo Browaru to miejsce naprawdę godne polecenia! Skosztowaliśmy łącznie 8 różnych browarów [6 lanych i 2 butelkowe] i za każdym razem dobieraliśmy coraz to lepsze i bardziej nam odpowiadające smaki. Obsługa z fajnym nastawieniem, wystrój REWELACYJNY, ogródek na dziedzińcu na +. Gorąco polecamy i przy następnej wizycie w Poznaniu na pewno wrócimy!
 • Photo of Tugal_GD
  2 years ago
  My and my colleagues visited this pub to enjoy the evening and taste some new beers.pub is not so big and it coud be an adventage. Staff is well trained (or they are just beer lovers):) prices are reasonable. Definitly will visit place again. And location : it's quite near to Browar mall.
 • Photo of Marius P
  2 years ago
  The best bar in Poznan. Open at 4pm and have several thousands of beer for a good price. Usually very quiet so you can enjoy your beer tasting.

Browsing History

Your Recently Viewed
Manage History

Similar places people viewed in Poznań

You may also be interested in

Browse Pubs in Nearby Neighborhoods

Is this your business?

You can claim your business and update business information.

Claim this Business
“A travel gem - I will be planning all of my trips with it alone.”
Download Citymaps to see how it can help you today.
Will be used in accordance with our Privacy Policy
3.33.7-0